Як вибрати твердопаливний котел, на дровах чи на вугіллі?
Щоб допомогти покупцеві зробити правильний вибір при покупці твердопаливного котла, ми пропонуємо вам прочитати цю статтю. Навіщо треба звертати увагу до технічні характеристики?
Перш ніж купити твердопаливний котел, необхідно знати, що за наявності великого асортименту на ринку опалювальної техніки, звичайному користувачеві дуже складно зробити вибір. Головне – правильний вибір. На жаль, не існує унікальних твердопаливних котлів для будь-яких цілей та завдань. Стільки різних вимог пред'являються до котлів на твердому паливі, що багато користувачів починають це розуміти вже після покупки. На цьому етапі можна зрозуміти і визначитися з моделлю котла.
Вибір твердопаливного котла для будинку залежить від кількох факторів, таких як потужність, тип палива, ефективність, якість матеріалів, додаткові функції та вартість. Ось кілька порад, які допоможуть вам вибрати відповідний твердопаливний котел для вашого будинку:
Паливо для твердопаливного котла
Чому це важливо, багато користувачів купують котли, які не здатні спалити паливо, на які вони розраховували. Наприклад, в котлах традиційного горіння не завжди може повністю згоряти вугілля, або дрова високої вологості, або просто виявиться, що об'єм камери топки настільки малий, що доводиться багато часу витрачати на заготівлю палива невеликих розмірів, просто колити або пиляти дрова. Все ж таки, потрібно розуміти що топкова камера під вугілля може відрізнятися від розмірів топки під дрова. Звичайно, в більшості випадків в ідеальному варіанті твердопаливний котел має бути всеїдним. Тому звертайте увагу на такі характеристики котла:
- Об'єм камери згоряння. Наприклад, якщо передбачуване основне вугілля паливо, глибина топки не так важлива, вугілля сипуче паливо яке можливо завантажить в топку будь-якої форми. Для опалення будинку якраз дровами, краще вибрати твердопаливний котел з глибокою топкою, щоб можна було завантажувати дровами не прив'язуючись до невеликих полін, які згорятимуть дуже швидко.
- Спосіб завантаження палива. Наприклад, передбачуване основне паливо вугілля або брикети, сипуче які переважно потрібно завантажувати з відер. У цьому варіанті, двері завантаження палива, повинні бути під кутом, не зовсім зручно завантажувати дрібно фракційне паливо, у прямі вертикальні двері, а іноді і доводиться вигадувати різні ковші, що знімаються, тому як взяти відро і висипати вугілля в топку просто неможливо, а це доводиться робити щодня. Ще важливо відзначити, що котли з верхнім завантаженням, у яких двері розташовані горизонтально на верхній частині котла, так само не дуже зручно завантажувати, якщо котел має не маленьку висоту.
- Принцип спалювання палива. Не всі котли можуть працювати виключно на вугіллі. Наприклад, котли тривалого горіння, звані свічки, високі круглої чи квадратної форми, у яких паливо горить зверху вниз. У цих котлах, у разі коксування вугілля, утворюються цілісні шматки згорілого вугілля, які не дають можливості опускатися розсіювачу повітря, принцип якого полягає в тому, щоб подати повітря безпосередньо в місце горіння, адже горіння зверху вниз вимагає посиленої подачі палива. Зависання такого механізму призводить до неповноцінного горіння, при якому котел не видасть свою номінальну потужність. Звичайно, вугільні котли циліндричної форми, які розраховані на всі види палива, так звані універсальні, мають додатково подачу повітря в нижній частині топки, але на практиці цього мало при вище описаній ситуації. Для дров та брикетів, циліндричні шахтні котли холмова підходять набагато більше.
Конструктивна схема котла
Які фактори впливають на конструкцію теплообмінника? Різновиди котлів за конструкцією теплообмінника:
- Горизонтальні труби над топкою котла, у яких тече теплоносій, що більше таких полиць, то вище ККД, відповідно і тривалість горіння. Витрата палива при цьому буде меншою. Також важливо звернути увагу на площу теплообмінника загалом. Особливості котлів із горизонтальним теплообмінником полягають у легкому очищенні котла від попелу, попіл на таких полицях просто переміщається з топки котла. Якщо порівнювати різні моделі щодо завантаження палива, за зручністю використання палива потрібно порівнювати різні моделі індивідуально.
- Вертикальні труби теплообмінника, розташовані як правило за камерою топки, між топкою і виходом димоходу, в цьому випадку дим виходить трохи іншим способом. В. Для котлів, які мають цей теплообмінник, перевага полягає в тому, що на вертикальних полицях менше згорілого попелу, більша частина попелу залишається у зольному відділенні вертикальної полиці. До того ж, ККД котла залишається стабільним протягом тривалого періоду без регулярного чищення. Зручність завантаження котлів будь-яким паливом, тому що двері для подачі палива не знаходяться високо або під кутом. Це може бути недоліком, але якщо можна назвати недоліком, потрібно розуміти що котли з вертикальними полицями мають додаткові зольні відсіки і мають люки в нижній частині котла для очищення від попелу. Щоб встановити котел, необхідно залишити місце з будь-якого боку котла для обслуговування.
- Котли циліндричної форми, круглі та високі зазвичай мають висоту під два метри. Вони можуть мати невелику потужність до 60 квт. Цей котел - весь теплообмінник котла, теплоносій знаходиться по всій висоті котла крім верхньої частини. Опалення можливе лише за допомогою димоходу, який розташований у верхній частині котла у горизонтальному та вертикальному виконанні. Такі котли тривалого горіння зазвичай мають великі камери топки, і тривалість горіння може досягати 24 годин на дровах. Причину цього недоліку, як і недоліків, можна назвати незручність очищення теплообмінника. У котлах верхнього горіння циліндричної форми не можна проводити дозавантаження палива в процесі горіння за принципом верхнього спалювання палива: паливо горить невеликим шаром знизу вгору.
Загальна площа теплообмінника
При виборі твердого палива завжди звертайте увагу на розмір теплообмінника. Якщо Ви хочете вибрати модель з однаковими обсягами топкових камер, і розташуванням полиць або виберіть модель з однаковою площею теплообмінника. При великій кількості зіткнення полум'я і продуктів горіння з поверхнею поверхні, що нагрівається, залежить ККД котла, тривалість горіння, економія палива і частота завантаження. При чому зовсім не важливо, яка форма теплообмінника: вертикальне або горизонтальне дно та жаротрубний пристрій. На скільки корисної площі можна розмістити систему опалення, тим більше тепла надходитиме в неї при тому ж кількості палива.
Загальна товщина металу теплообмінника та загальна вага котла.
Але це спірне питання і його потрібно вирішити. Але багато людей думають, що чим товстіший метал, тим менший термін служби котла.
Однак це не зовсім так. Є кілька факторів, які визначають тривалість життя твердопаливних котлів:
- При правильному монтажі враховуються всі параметри приміщення та підбираються всі необхідні вузли для системи опалення та котлового контуру. Закрита система опалення обов'язково повинна мати триходовий запірний клапан, який запобігатиме появі конденсату. Функція цього клапана полягає у змішуванні потоків подачі та зворотної води теплоносія. Як правило, при надходженні тепла від системи опалення нижче 50С в робочий котел можлива поява конденсату через корозію металу. Це пов'язано з тим, що термін служби котла буде скорочено.
- Теплоакумулятори. На даний момент твердопаливний котел, що працює разом із теплоакумулятором, є більш довговічним. В даному випадку, коли котел працює на нагрівання буферної ємності, робоча температура стабільно висока протягом усього часу горіння, і відповідно виключені такі процеси як тління, які призводять до не догоряння піролізних газів та появи смоли на стінках теплообмінника, яка в свою чергу не тільки знижує ККД котла, але й просто роз'їдає метал.
- Під час роботи котла в похилій системі котел працює в похилій площині. У тому випадку, якщо твердопаливний котел встановлений у гравітаційній (ухильній) системі опалення, де немає можливості насоса, установка триходового клапана неможлива. Зазвичай у таких системах опалення використовується багато тепла, при роботі котла на твердому паливі з природною циркуляцією, повний цикл проходження теплоносія по всій системі значно довше, ніж з циркуляційним насосом, тому різниця температур між подачею та зворотною стороною набагато більша. Найчастіше це призводить до утворення конденсату на стінках теплообмінника котла і відповідно скорочує термін служби. У таких системах опалення рекомендуємо встановити циркуляційний насос із байпасом та перемичкою між подачею та зворотним зв'язком, для можливості підігріву теплоносія, який потрапляє в котел. У разі відсутності електрики для роботи циркуляційного насоса вода тектиме природним шляхом через байпас насоса. І, звичайно, це дозволить продовжити термін служби котла.
-дрова, що мають високу вологість. Необхідно знати, що в процесі роботи твердопаливного котла при високих температурах камери горіння з дров виділяється волога, і тим більше її, тим більше енергії буде витрачено на видалення вологи. В результаті пара на теплообміннику призводить до корозії металу. Вибираючи котел на дровах для спалювання деревини високої вологості, важливо звертати увагу на подачу повітря в камеру горіння. Безумовно, котли з додатковими форсуночними пристроями набагато ефективніше спалюватиме таке паливо. У тому випадку, якщо повітря в топці буде недостатньо для повноцінного горіння, волога, що не згоріла, може негативно вплинути на термін служби котла.
Якщо ви правильно встановили твердопаливний котел, це гарантія того, що котел з товщиною металу 3 мм служитиме довше ніж котел з металом 6 мм. І не важливо якої товщини зовнішній шар теплообмінника.
Колосняки
У сучасних твердопаливних котлах колосники можуть бути трьох типів: охолоджуваний, чавунний та металевий:
- У піддоні, що охолоджується, знаходиться труба в якій циркулює теплоносій (в основному вода) системи опалення, вони збільшують корисну площу теплообмінника, відповідно підвищують ККД. Обов'язкова вимога до водонаповнених колосників: вони мають бути безшовними, твердопаливні котли з водонаповненими колосниками із шовної труби служать недовго. Необхідно врахувати цей момент при покупці твердопаливного котла. Такі безшовні труби, як правило, служать набагато довше ніж чавунні колосники і сталеві. За такої конструкції колосника, він не прогорає, тому що йде постійне охолодження металу.
- Найкраще використовувати чавунні колосники, але термін служби таких колосників значно менший у порівнянні з водонаповненими при роботі на вугіллі. Колосники, які використовують для спалювання дров, мають чавунний корпус. При цьому вони ще не є додатковою передачею тепла в систему опалення.
- труби металеві. Вони не мають циркуляції води і вони не призначені для роботи котла на вугіллі або дровах тільки з використанням вугілля. т.При температурі вище 100 градусів Цельсія, к. втрачають свої властивості.
Не так важливі інші фактори, такі як: утеплення котла, розташування димоходу та кількість дверей, дизайн і т.д. Для того щоб купити твердопаливний котел, який найбільше підходить для вас, враховуйте всі важливі параметри вибору котла безпосередньо під свої потреби.
Що потрібно знати при покупці твердопаливного котла?
При покупці твердопаливного котла слід враховувати такі фактори:
- Тип палива: перед покупкою необхідно визначити, який тип палива використовуватиметься для роботи котла. Наприклад, котли, призначені для роботи на відходах дерева, можуть не підходити для роботи на вугіллі або інших видів палива. Виберіть котел, який відповідає вашим потребам типу палива.
- Потужність: потужність котла повинна бути підібрана відповідно до площі приміщення та його опалювальних потреб. Не варто економити на потужності котла, оскільки це може призвести до неефективної роботи та недостатнього нагрівання.
- Розмір та встановлення: переконайтеся, що котел підходить за розміром для вашого приміщення та має можливість встановлення у потрібному місці. Також необхідно враховувати вимоги до димоходу та системи вентиляції.
- Якість та продуктивність: вибирайте котел від надійного виробника з гарною репутацією. Перевірте наявність сертифікатів та гарантій на обладнання. Зверніть увагу на рекомендації щодо експлуатації та технічні характеристики.
- Вартість: котли на твердому паливі можуть бути дорогими при купівлі та експлуатації. Враховуйте всі витрати, включаючи вартість установки, палива та регулярного обслуговування при виборі котла.
- Екологічність: при виборі твердопаливного казана враховуйте його екологічні властивості. Деякі котли можуть викидати багато шкідливих речовин у атмосферу. Розгляньте можливість використання котла із низькими показниками викидів.
- Обслуговування та ремонт: перед покупкою дізнайтеся про доступність сервісного обслуговування та можливість ремонту. Вибирайте котли, які мають запчастини та сервісні центри у вашому регіоні.
В цілому, при покупці твердопаливного котла необхідно враховувати всі ці фактори та вибирати обладнання, яке найкраще відповідає вашим потребам.
Який потужності має бути твердопаливний котел?
Потужність твердопаливного котла повинна бути підібрана відповідно до площі приміщення та його опалювальних потреб. Визначення необхідної потужності котла є одним із найважливіших кроків при виборі опалювального обладнання.
Зазвичай визначення потужності котла використовується така формула:
P = S × K,
де P - потужність котла в кіловатах,
S - площа приміщення у квадратних метрах,
K - коефіцієнт, який залежить від низки факторів, таких як кліматичні умови, тип будівлі, рівень теплоізоляції та інші.
Для будинків із середніми потребами в опаленні потужність котла може бути в діапазоні від 10 до 25 кіловат. Однак, при виборі потужності котла необхідно враховувати також індивідуальні особливості кожного випадку, наприклад наявність додаткових споживачів тепла, таких як гаряча вода або обігрів басейну.
Важливо пам'ятати, що перебір потужності може призвести до неефективної роботи котла і підвищених витрат на паливо, а недолік потужності може призвести до недостатнього нагрівання приміщення. Тому вибір потужності твердопаливного котла слід довірити професіоналам, які зможуть підібрати обладнання, що відповідає індивідуальним потребам кожного клієнта.